1maja — Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy 2 maja — Dzień Polonii i Polaków za Granicą  3 maja — Święto Narodowe Trzeciego Maja oraz Światowy Dzień Wolności Prasy 8 maja i 9 maja — Dzień Zwycięstwa WITAMY!      

Freedom House «Свобода в мережі 2020»

Глобальний рівень свободи в Інтернеті погіршується в тіні пандемії

Уряди у всьому світі використовують пандемію COVID-19 як привід для розширення засобів онлайн стеження  та збору даних, цензурування повідомлень з критикою та розбудови нових технологічних систем для контролю над суспільством –  це один з висновків цьогорічного рейтингу «Свобода в мережі 2020»,  що є новим виданням щорічного оцінювання рівня свободи Інтернету в певних країнах світу, опублікованого сьогодні Freedom House. Звіт охоплює період з червня 2019 по травень 2020 року.

Швидкий та безконтрольний розвиток інструментів штучного інтелекту та несанкціонованого збору біометричних даних у відповідь на кризу в сфері громадського здоров’я відкрив нові ризики для захисту прав людини. Застосутки смартфонів для відстеження контактів або ж контролю за дотриманням карантину почали використовувати у 54 з 65 країн, ситуацію в яких проаналізовано у цьому звіті. Лише декілька країн створили ефективні механізми захисту персональних даних від зловживання чи нав’язливих практик з боку державних органів чи бізнесу.

«Пандемія прискорює ситуацію, коли у суспільстві все більше покладаються на цифрові технології у той час, коли Інтернет стає все менш і менш вільним», — зауважив Майкл Дж. Абрамовіц, президент Freedom House. «Без адекватних заходів для захисту конфіденційності даних та верховенства права, ці технології можуть бути легко використані для політичних репресій».

В Україні влада, значною мірою, запобігла суттєвим порушенням права на приватність у відповідь на пандемію COVID-19. Однак, системні загрози свободі в мережі залишаються, включно з випадками маніпулювання контентом та переслідуваннями користувачів Інтернету за публікації, які можуть бути захищені міжнародними стандартами захисту прав людини. У той час як ситуація в країні змінилась несуттєво, зміни у методології дослідження призвели до покращення оцінки свободи в мережі в Україні. Зокрема, цьогорічний звіт виключає з аналізу ситуацію з правами людини онлайн на окремих тимчасово непідконтрольних частинах Донецької та Луганської областей, а також в Криму з огляду на те, що умови на цих територіях дуже сильно відрізняються від ситуації на підконтрольних уряду територіях України.

“Українська влада продовжує блокування великої кількості вебсайтів та певного типу контенту, посилаючись на його небезпечність для суспільства, без надання переконливих аргументів на користь того, що блокування це єдина ефективна і можлива опція», — наголосив Метью Шааф, директор офісу Freedom House в Україні. «Окрім постійного зневаження принципів захисту прав людини та верховенства права, направлених на захист від цензури, виглядає так, що політика блокування стає єдиною, а не останньою  опцією. На жаль, за весь цей час майже жодних зусиль з боку держави не було направлено на те, аби навчити та підготувати українських громадян ставати відповідальними та обізнаними користувачами інформації та Інтернету”.

Огляд частини звіту про Україну (англійською мовою): https://freedomhouse.org/country/ukraine/freedom-net/2020

Огляд звіту (англійською мовою): https://freedomhouse.org/report/freedom-net/2020/pandemics-digital-shadow

 

Загальний огляд висновків про Україну
 

Стан свободи в Інтернеті Частково Вільна
Загальна кількість балів (0-100) 61
Перешкоди для доступу (0-25) 19
Обмеження контенту (0-35) 21
Порушення прав користувачів (0-40) 21
 • У вересні 2019 року уряд прибрав вимогу проходити ліцензування для провайдерів послуг Інтернету, зменшуючи потенційні ризики для політичного втручання та корупції в секторі інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ).
 • Влада розглядала два законопроєкти, які можуть мати негативний вплив для цифрових прав:
  • Запропонований проєкт закону про дезінформацію потенційно може ввести відповідальність за зумисне розповсюдження брехливої інформації та дозволити державі визначати хто є, а хто не є журналістом/кою.
  • Законопроєкт про медіа, зареєстрований у парламенті наприкінці 2019 року, може дозволити закриття онлайн-видань з боку держави за публікацію пропаганди.
 • У травні 2020 року Президент України Володимир Зеленський продовжив дію санкцій, законність яких залишається під питанням, проти російських платформ Однокласники та ВК через розповсюдження анти-української пропаганди.
 • У відповідь на COVID-19 уряд запустив застосунок «Дій вдома» для моніторингу за тим, як люди дотримуються самоізоляції. Застосунок зберігає дані користувачів про місце розташування та їхній цифровий знімок. І Міністерство внутрішніх справ, і Національна поліція мають доступ до цих даних.
 • Оцінка становища з правами людини онлайн в Україні суттєво покращилась за рахунок того, що до цьогорічного аналізу не було враховано ситуацію на тимчасово окупованих територіях Східного Донбасу. Як наслідок, оцінка змінилась у питанні B4 (Самоцензура), B8 (Цифровий активізм) та C8 (Кібербезпека). Ситуація в країн, у той же час, змінилась несуттєво.

 

Контакти

Freedom House в Україні
Електронна пошта: ukraine@freedomhouse.org
Фейсбук-сторінка Freedom House в Україні: https://www.facebook.com/FreedomHouseUkraine
Веб-сторінка Freedom House: https://freedomhouse.org

Логотип Freedom House (просимо використовувати саме цей, новий логотип): https://goo.gl/cs4lqm

https://mailchi.mp/

Freedom House – założona w 1941 przez Wendella Wilkiego i Eleanorę Roosevelt amerykańska organizacja, określająca się jako «pozapartyjna organizacja non-profit«, która jest «wyraźnym głosem na rzecz demokracji i wolności na całym świecie».

Freedom House mówi o sobie, że «wyrażała stanowczy sprzeciw wobec dyktatur w Ameryce Środkowej i Chileapartheidu w Afryce Południowej, tłumienia praskiej wiosny, radzieckiej inwazji Afganistanuludobójstwa w Bośni i Rwandzie i brutalnego gwałcenia praw człowieka na Kubie, w BirmieChinachIraku. Jest szermierzem obrony praw działaczy demokratycznych, ludzi wierzących, związkowców, dziennikarzy i rzeczników wolnego rynku.».

W latach 40. XX wieku Freedom House popierała plan Marshalla i utworzenie NATO. W latach 50. i 60. była orędownikiem ruchu praw obywatelskich w USA. W latach 80. wspierała ruch „Solidarność” w Polsce i opozycję demokratyczną na Filipinach.

Freedom House deklaruje, że jej «zarząd jednomyślnie podziela pogląd, iż amerykańskie przywództwo na arenie międzynarodowej ma zasadnicze znaczenie dla sprawy praw człowieka i wolności». https://pl.wikipedia.org/

Поделиться новостью в социальных сетях:

One thought on “Freedom House «Свобода в мережі 2020»

 • 16/10/2020 at 11:50 дп
  Permalink

  Директор офісу Freedom House в Україні Метью Шааф зауважив, що влада країни без достатньої аргументації блокує велику кількість вебсайтів, чим зневажає права українців на відсутність цензури. Мова, зокрема, про блокування Вконтакте та Одноклассники.

  Reply

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *