Глобальний рівень свободи в Інтернеті погіршується в тіні пандемії
Уряди у всьому світі використовують пандемію COVID-19 як привід для розширення засобів онлайн стеження та збору даних, цензурування повідомлень з критикою та розбудови нових технологічних систем для контролю над суспільством – це один з висновків цьогорічного рейтингу «Свобода в мережі 2020», що є новим виданням щорічного оцінювання рівня свободи Інтернету в певних країнах світу, опублікованого сьогодні Freedom House. Звіт охоплює період з червня 2019 по травень 2020 року.
Швидкий та безконтрольний розвиток інструментів штучного інтелекту та несанкціонованого збору біометричних даних у відповідь на кризу в сфері громадського здоров’я відкрив нові ризики для захисту прав людини. Застосутки смартфонів для відстеження контактів або ж контролю за дотриманням карантину почали використовувати у 54 з 65 країн, ситуацію в яких проаналізовано у цьому звіті. Лише декілька країн створили ефективні механізми захисту персональних даних від зловживання чи нав’язливих практик з боку державних органів чи бізнесу.
«Пандемія прискорює ситуацію, коли у суспільстві все більше покладаються на цифрові технології у той час, коли Інтернет стає все менш і менш вільним», — зауважив Майкл Дж. Абрамовіц, президент Freedom House. «Без адекватних заходів для захисту конфіденційності даних та верховенства права, ці технології можуть бути легко використані для політичних репресій».
В Україні влада, значною мірою, запобігла суттєвим порушенням права на приватність у відповідь на пандемію COVID-19. Однак, системні загрози свободі в мережі залишаються, включно з випадками маніпулювання контентом та переслідуваннями користувачів Інтернету за публікації, які можуть бути захищені міжнародними стандартами захисту прав людини. У той час як ситуація в країні змінилась несуттєво, зміни у методології дослідження призвели до покращення оцінки свободи в мережі в Україні. Зокрема, цьогорічний звіт виключає з аналізу ситуацію з правами людини онлайн на окремих тимчасово непідконтрольних частинах Донецької та Луганської областей, а також в Криму з огляду на те, що умови на цих територіях дуже сильно відрізняються від ситуації на підконтрольних уряду територіях України.
“Українська влада продовжує блокування великої кількості вебсайтів та певного типу контенту, посилаючись на його небезпечність для суспільства, без надання переконливих аргументів на користь того, що блокування це єдина ефективна і можлива опція», — наголосив Метью Шааф, директор офісу Freedom House в Україні. «Окрім постійного зневаження принципів захисту прав людини та верховенства права, направлених на захист від цензури, виглядає так, що політика блокування стає єдиною, а не останньою опцією. На жаль, за весь цей час майже жодних зусиль з боку держави не було направлено на те, аби навчити та підготувати українських громадян ставати відповідальними та обізнаними користувачами інформації та Інтернету”.
Огляд частини звіту про Україну (англійською мовою): https://freedomhouse.org/country/ukraine/freedom-net/2020
Огляд звіту (англійською мовою): https://freedomhouse.org/report/freedom-net/2020/pandemics-digital-shadow |
Директор офісу Freedom House в Україні Метью Шааф зауважив, що влада країни без достатньої аргументації блокує велику кількість вебсайтів, чим зневажає права українців на відсутність цензури. Мова, зокрема, про блокування Вконтакте та Одноклассники.