Spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, wszelkiej pomyślności w Nowym Roku!

Національна рада звернеться до суду про анулювання ліцензії телеканалу «NEWSONE»

5 вересня Національна рада на засіданні розглянула матеріали позапланової перевірки ТОВ «Новини 24 години», м. Київ (супутниковий телеканал «NEWSONE»), і, взявши до уваги численні й неодноразові порушення мовником вітчизняного законодавства в частині розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті,  ухвалила рішення про звернення до суду з позовом про анулювання його ліцензії на мовлення.

Перевірка телеканалу була проведена 25 липня на підставі моніторингу, що тривав у період із 1 червня до 8 липня цього року. Підставою для позапланової перевірки була необхідність відстежити, чи виконало ТОВ «Новини 24 години» розпорядження Національної ради про усунення порушень, які були визнані рішенням регулятора від  07.02.2019 № 125, за що мовник отримав штрафну санкцію. Цим рішенням Національна рада визнала наявність у висловлюваннях, поширених в ефірі телеканалу 31.08.2018, 01.09.2018, 02.09.2018, 05.09.2018, 06.09.2018, 13.09.2018, закликів до розв’язування агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті.

Під час перевірки в липні знову було зафіксовано порушення вимогчастини першої статті 28 Закону України «Про інформацію», абзаців третього і четвертого частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення». В ефірі телеканалу транслювалися передачі, які містили, наприклад, такі висловлювання:

«…Вы видели там русские войска? Андрей, ты знаешь, это все пропаганда. Там обычные донецкие граждане, шахтеры, которые встали защищать свои взгляды, свои идеалы, потому что видят, что творила украинская власть… Вы вспомните, как конфликт начинался? Стояли люди: женщины, матери, взявшись за руки, а на них бронетранспортёры с оружием… Я всегда говорил и говорю, что то, что у нас сейчас происходит, в нашей стране, ни в какие рамки не укладывается. Проще всего найти агрессора и пять лет промывать мозги людям, что на нас напали и так далее…» (А. Лесик, передача «Протистояння», 28.06.2019);

«Я считаю, что идею телемоста нужно отменить, потому что… не потому, что мы их боимся, а потому что, к сожалению, сегодня государство не может защитить от фашистов…» (В. Рабінович, передача «LIVE» із ведучими А. Зінченко та О. Шелестом, 08.07.2019).

У рішенні Національної ради зазначено, що Рекомендаціями Комітету міністрів Ради Європи державам-учасницям з питань «розпалювання ненависті» (ухвалені Комітетом міністрів 30 жовтня 1997 року на 607-му засіданні заступників міністрів), які складені з урахуванням статті 7, частини 1 Європейської конвенції про транскордонне телебачення, передбачається засудження всіх форм самовираження, що розпалюють расову ненависть, ксенофобію, антисемітизм і всі форми нетерпимості, оскільки вони підривають безпеку демократії, культурну єдність і плюралізм; відзначається, що такі форми самовираження можуть мати більш потужний і руйнівний ефект у разі використання засобів масової інформації; висловлюється впевненість, що необхідність боротьби проти таких форм самовираження є більш нагальною в ситуаціях, що характеризуються напруженістю, а також під час війни та інших форм збройних конфліктів.

Крім того, у практиці Європейського суду з прав людини визнано, що ототожнення когось із фашистами в контексті збройного конфлікту розпалює ворожнечу (справа Surek v Turkey № 1 (заява № 26682/95 від 08 липня 1999 року). Вислів «фашистська турецька армія» визнано таким, що стигматизує іншу сторону конфлікту і закликає до помсти щодо осіб, які немовбито вчинили злочини).

«Відродження фашизму» в Україні є однією з головних тем російської пропаганди, що трактується як підтримка та виправдання нацистських методів з боку держави як в історичному контексті (виправдання нацистських злочинів), так і підтримка актуальних нацистських рухів в Україні, створює вороже ставлення до України, її громадян, є очевидним викривленням фактів та розповсюдженням недостовірної інформації з метою створення ворожих образів і настроїв.

Крім того, зазначені висловлювання є наративами, схожими до офіційної політичної та пропагандистської позиції Російської Федерації, яку Верховною Радою України та міжнародною спільнотою більшості країн Європи визнано країною-агресором, і мають ознаки таких, що базуються на упередженості, маніпулюванні суспільною свідомістю, зокрема шляхом поширення неповної або упередженої інформації.

Члени Національної ради заслухали представників ТОВ «Новини 24 години», які у своєму виступі наголошували на процедурних моментах, однак по суті порушень законодавства, які розглядалися, не висловлювалися.

Член Незалежної медійної ради, медіаюрист Роман Головенко представив висновок цього експертного органу, в якому  медійні фахівці, проаналізувавши ефір телеканалу «NEWSONE», дійшли висновку про наявність у його програмах розпалювання національної ворожнечі та ненависті і сприяння дегуманізації української армії, а також  порушення вимог щодо достовірності та збалансованості подання інформації, вимог щодо точності і об’єктивності, що сприяло поширенню неперевіреної інформації або інформації, що є маніпулятивною.

Крім того, були заслухані виступи народних депутатів України – Олега Волошина і Нестора Шуфрича, а також численних активістів, представників громадських організацій, ветеранів АТО.

За словами першого заступника голови Національної ради Ольги Герасим’юк, члени регуляторного органу, заслухавши всі думки, обговорили їх між собою, однак рішення Національна рада ухвалювала незалежно, на основі власних переконань. Регуляторний орган зробив усе, що від нього залежить, аби належним чином розглянути питання про результати позапланової перевірки телеканалу «NEWSONE». «Усі компетенції, які були наші, ми сьогодні застосували, щоби ухвалити те рішення, яке можемо ухвалити саме ми – Національна рада», −  сказала вона.

Таким чином, Національна рада визнала наявність у висловлюваннях, що були поширені в ефірі ТОВ «Новини 24 години» в період із 06 червня по 08 липня 2019 р., розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, а також порушення абзаців третього і четвертого частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», частини першої статті 28 Закону України «Про інформацію» та факт неусунення ліцензіатом порушень законодавства, невиконання пункту 4 рішення Національної ради від 07.02.2019 № 125 і розпорядження від 12.02.2019 вих. № 17/313. Регулятор звернеться до суду з позовом про анулювання ліцензії на супутникове мовлення ТОВ «Новини 24 години» – це максимальна санкція, яку може застосувати Національна рада відповідно до Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

Ольга Герасим’юк підкреслила, що Національна рада в жоднім разі не закриває канал і не відбирає ліцензії. «Ми звертаємося до суду, щоб він ухвалив своє рішення, адже, справді, це  надзвичайно складне питання. І тому це також означає, що канал від сьогодні не припиняє мовлення, він працює. А остаточне рішення ухвалить суд».

[:ua]Домашня сторінка[:en]Homepage[:]

 

Поделиться новостью в социальных сетях:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *