6 czerwca — Dzień Dziennikarza Ukrainy. Witamy! 28 czerwca — Dzień Konstytucji Ukrainy. Witamy!      

«НСЖУ має стати головним захисником журналістів в Україні»

На цьому наголосив голова НСЖУ Сергій Томіленко 25 червня, презентуючи звіт за рік роботи на посаді.

— Цей звіт презентує роботу команди НСЖУ від квітня минулого року, коли відбувся з’їзд правління Національної спілки журналістів та було обрано голову й керівні органи, і до цього часу, — відзначив голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Власне, ключова мета, яку ми ставимо перед собою полягає в тому, що НСЖУ має стати головним захисником журналістів та голосом об’єднаної журналістської громади України. Відповідно, дотично до цієї стратегії ми вибудовуємо нашу програму. А сьогодні хочемо не лише презентувати звіт про свою роботу, а й провести своєрідну дискусію щодо самоорганізації журналістської спільноти в Україні.

 

Загалом, за останній рік Національна спілка журналістів виступила на захист порушених прав журналістів у 190 випадках.

 

— Відповідно, мова йшла і про захист телеканалів, і про захист окремих журналістів, національних чи приватних медіа. Завдання, яке ставимо перед собою – бути тією структурою, яка захищає журналістів. Адже тих, хто критикує, нападає, атакує – в Україні вистачає. Ми ж вважаємо, що наша ключова мета – захистити право на професію журналіста та свободу слова. І ми будемо останніми, хто нападатиме на медійників.

 

Національна спілка журналістів України – найбільше журналістське об’єднання, яке в своїх лавах налічує 19 тис. членів, об’єднаних у регіональних представництва.

 

— Ми інтегровані в міжнародний журналістський рух – є членами Європейської федерації журналістів та Міжнародної федерації журналістів. Відтак, представляємо та захищаємо інтереси журналістів як в Україні, так і закордоном, — говорить Сергій Томіленко.

 

Одним із пріоритетних завдань спілки – захист прав журналістів та колег у біді. За останній період Національна спілка журналістів України втілила у життя чимало проектів, спрямованих на захист прав журналістів та медіа. Відтак, було запроваджено моніторинг «Індекс фізичної безпеки журналістів України» спільно із партнерськими громадськими організаціями, а також розроблено методологію включення випадків атак на журналістів і ЗМІ до Індексу.

 

— Результати, оприлюднені 4 січня вражають. Відтак, у 2017 році спілка зафіксувала 90 випадків фізичної агресії проти журналістів. Серед регіонів, де медійники потерпають найбільше, у лідерах – Київ і Київська область – 29 інцидентів, Одеська область – 10, Донецька і Миколаївська – по 6, Житомирська – 5 інцидентів. Відповідно до оприлюднених даних, у 14 випадках нападниками є чиновники, посадовці або депутати, у 8 – правоохоронці, 3 інциденти сталися із застосуванням зброї, — відзначає Сергій Томіленко.

НСЖУ засудила черговий напад на журналістів-розслідувачів програми «Схеми» — спільного проекту Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший», що стався ввечері 7 листопада біля аеропорту «Київ». Спілка поінформувала про інцидент міжнародних партнерів – Європейську і Міжнародну федерації журналістів, бюро представника ОБСЄ з питань свободи медіа.

 

— Неодноразово Спілка ставала на захист окремих медіа, що зазнавали тиску: засуджували блокування телеканалу ZIK як пряме перешкоджання журналістській діяльності, раніше НСЖУ засудила блокування телеканалу NewsOne та підпал Інтеру, — говорить Сергій Томіленко.

 

НСЖУ зверталася до міжнародних місій із проханням з’ясувати обставини зникнення в Донецьку блогера Станіслава Асєєва. Також голова НСЖУ заявив про солідарність із Романом Сущенком та кримським журналістом Миколою Семеною, якому російський суд ухвалив вирок, заборонивши займатися публічною діяльністю. НСЖУ надає публічний поголос справі, а також – матеріальну допомогу колегам, яких переслідує РФ.

 

— Інший аспект, на який хотів би звернути увагу — солідарність із колегами, потерпілими внаслідок війни на Донбасі та анексії Криму. Ми проводимо аналіз звітів щодо атак на журналістів на окупованих територіях, намагаємося допомагати журналістам-переселенцям, сприяємо журналістам, які висвітлюють події на сході, — говорить Сергій Томіленко.

 

Також НСЖУ вдячна першим особам країни, зокрема міністру оборони України Степану Полтораку, який підтримав пораненого на навчаннях журналіста В’ячеслава Волка та допоміг із його лікуванням.

 

Із центрального офісу НСЖУ до осередку в Маріуполі передано бронежилети й захисні шоломи для журналістів. Таке спорядження необхідне для місцевих колег, які часто виїжджають на лінію розмежування – до Широкиного, Павлополя, Сартани, Авдіївки.

 

Також на Прикарпатті протягом тижня за сприяння Івано-Франківської спілки журналістів НСЖУ відпочивали 6 журналістів-переселенців і членів їхніх родин

 

Ще одним ключовим завданням НСЖУ ставить перед собою сприяння незалежності медіа в Україні та захист інтересів вітчизняних друкованих ЗМІ.

 

— Відтак допомагаємо колективам комунальних газет у процесі реформування, сприяємо у підвищенні кваліфікації журналістів, проводимо переговори з Укрпоштою щодо тарифів на доставку друкованої преси — загалом пройшло 6 зустрічей, учасники – редактори понад 60 газет, — відзначає Сергій Томіленко.

 

Крім того, НСЖУ оприлюднює список «Вороги реформування комунальних ЗМІ». Він формується за поданням обласних, міських, районних організацій Спілки та колективів редакцій, складається з 14 осіб з 9 областей. Зокрема, Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Запорізької, Луганської, Сумської, Харківської, Херсонської, Хмельницької). Серед них — голови районних рад – 5 осіб, міські голови і в.о. міського голови – 4, голови РДА – 3, голова ОДА – 1, голова районного осередку партії – 1 особа.

 

— За 4 місяці вдалося залагодити 3 конфлікти. Зокрема, через тиждень із Житомирської області отримали протокол про порозуміння і співпрацю Пулинської районної газети зі своїми колишніми співзасновниками. Також вдалося вплинути на ситуацію з районним виданням у Харківській області та Волинській, — говорить Сергій Томіленко.

 

Також Національна спілка журналістів веде переговори з ПАТ НСТУ щодо працевлаштування колег, які потрапили під скорочення. Відтак, по допомогу до спілки звернулися 15 журналістів, зокрема, 13 осіб – з питань працевлаштування, 2 особи – з правових питань після звільнення. Внаслідок переговорів із менеджментом ПАТ «НСТУ»: 2 журналістам запропонували посади, додані рішенням правління на початку березня 2018 р. (Волинська і Запорізька філії), 2 журналістам запропонували посади в бюро телерадіоновин (Вінницька та Чернігівська філії), 1 журналісту запропонували працевлаштування в філії після скорочення (квітень 2018, Дніпропетровська філія)

 

НСЖУ проводить активну міжнародну співпрацю, мова йде про використання міжнародних майданчиків для оприлюднення позиції НСЖУ, проведення міжнародних кампаній солідарності із українськими журналістами, поширення інформації про діяльність Спілки, обмін досвідом та спільні заходи з журналістськими організаціями інших країн.

 

— Ключовий міжнародний партнер НСЖУ – Офіс Представника ОБСЄ з питань свободи медіа (Відень). Разом із партнером вдалося провести низку заходів, зокрема дискусію з питань безпеки журналістів у Миколаєві за участі експертів Офісу Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ. Семінар з правової та цифрової безпеки журналістів у Івано-Франківську за участі міжнародних експертів – Офіс Представника ОБСЄ. Круглий стіл з питань мови ворожнечі та безпеки журналістів за участю генерального секретаря Європейської федерації журналістів Рікардо Гутьєрреса в Одеській юридичній академії та інше, — наголошує Сергій Томіленко.

 

Та попри все, НСЖУ лишається творчим об’єднанням, яке проводить чимало різноманітних заходів  — щорічні творчі конкурси Спілки, сприяє підтримці міжнародних творчих конкурсів у регіонах, упроваджує спільні благодійні проекти, допомагає розвитку прямих зв’язків між обласними організаціями та інше.

 

У найближчі 5 років Національна спілка журналістів України прагне стати організацією, яка: об’єднує професіоналів, захищає інтереси журналістів і свободу  слова, співпрацює з міжнародними партнерами, зберігає політичний нейтралітет, навчає бути конкурентоспроможним, відкриває таланти, допомагає журналістам різних поколінь, просуває найкращі практики роботи на місцях,

Також одна з пріоритетних цілей НСЖУ на — домогтися проведення парламентських слухань з питань свободи слова і безкарності.

 

— Уперше про це спілка заявила 20 липня  – у день річниці вбивства журналіста Павла Шеремета. На жаль, на нашу вимогу парламентарі не відгукнулися, — говорить Сергій Томіленко.

 

Удруге  23 квітня правління спілки оприлюднило вимогу провести 2018 року парламентські слухання з питань фізичної безпеки журналістів. Адже у період з 2015 по 2017 в ЄРДР (Єдиний реєстр досудових розслідувань) були внесені відомості про 641 провадження за 5 «журналістськими» статтями Кримінального кодексу. 38 % справ було припинено на стадії слідства, 58 % перебувають у стадії тривалого й малоперспективного розслідування з перспективою, в основному, «списання за строком давності». У суд за 3 роки потрапило лише 27 справ, що становить лише 4 %  загальної кількості.

 

— Зважаючи на таку невтішну статистику, НСЖУ прагне домогтися проведення парламентських слухань з питань свободи слова і безкарності. Перейти від моніторингу фізичної безпеки журналістів до моніторингу всіх випадків порушень прав журналістів в Україні. Забезпечити юридичну підтримку журналістів, чиї права порушуються. Запровадити регулярні звіти слідства за результатами розслідування вбивств журналістів, нападів, залякувань та інших фактів перешкоджання діяльності. Лобіювати впровадження посади інформаційного омбудсмена з широким колом повноважень щодо захисту прав журналістів, — наголошує Сергій Томіленко.

СЛУЖБА ІНФОРМАЦII НСЖУ  26 ЧЕРВНЯ 2018

 

 

Поделиться новостью в социальных сетях:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *